Beköszöntő
Írta: Administrator |
Térségünkben még a nagyobb települések közül is kevesen büszkélkedhetnek azzal, hogy a honfoglalás koráig visszavezethetik a múltjukat. Mezőladány jogelőd településein: Őrladányban, Őrmezőn és Endesen a régi források alapján a Felső-Tisza térségében húzódó, és az országot védő gyepűrendszer részét képező kapuk, őrhelyek voltak. Hiteles források igazolják, hogy az Árpádházi-királyok idején a jogelőd településeink már lakott helyek voltak.
Honfoglalás-kori településünk, szülőföldünk gazdag múltját Orosz Károly mérnökújságíró a magyar millennium és Krisztus születésének 2000. évfordulója alkalmából dolgozta fel. A dokumentumokkal, térképekkel gazdagon illusztrált kéziratot mezőladányi feleségének ősei iránti tiszteletből, ingyen bocsátotta településünk rendelkezésére.
Érdemes a nyíregyházi lektor, Fekete Zsolt főiskolai óraadó tanár véleményét idézni: A szerző "dolgozata kitűnő pályamű. Erényei közül mindenek előtt a rendkívüli anyaggazdagságot említeném meg, illetve a kutatás és feldolgozás komplex módszerét. Rendkívül széleskörű forrásanyagból dolgozott. A téma a legapróbb részletekig hatoló és szinte minden lehetséges történelmi, társadalmi, irodalmi vonatkozást feltáró monográfia. Sikeresen egyensúlyozott az országos szintű és a helyi események között. Munkájának fontos erénye, hogy az ebben a témában korábban írott monográfiák (s itt a dolgozatban többször említett Járay Sándor helyi tanító művére gondolok) pontatlanságait és tévedéseit korrigálja, ugyanakkor bírálatában mégis tárgyilagos. Az objektivitását mutatja az is, hogy minden esetben közli, ha egy-egy korszak vagy esemény rekonstruálásához nincsenek meg, vagy csak hiányosan vannak meg a kellő források, és a forráshézagokat nem próbálja belemagyarázással kitölteni. Az egyes fejezetek színvonala a különböző források ellenére is azonos, a dolgozat koncepciója egységes. A monográfia az adatok sokasága ellenére sem válik unalmassá, stílusa könnyed, olvasmányos Az egyéni stílust mutatja, hogy helyenként az irónia bizonyos árnyalatát lehet felfedezni a műben. A dolgozat alapos és meggyőző, emellett átfogó és mégis élményszerű. "
Említsük meg, hogy Orosz Károly kezdeményezésére és segítségével sikeresen pályázott Önkormányzatunk a Millenniumi Kormánybiztosi Hivatalnál, hogy a nyomdai költségekhez támogatást kapjunk.
Örömmel ajánlom ezt az értékes helytörténeti könyvet az itt élő idősebbeknek és fiatalabbaknak, az iskolásoknak és az innen elszármazottaknak egyaránt. Gazdag tárháza és tanúja ez a kötet az egykori ősök és a ma élő utódok szorgalmas munkájának, s Kölcsey szófordulatait kölcsönözve "a magyar nép zivataros századainak". A település kezdeteitől napjainkig példaszerű lokálpatriotizmussal mutatja be a szerző az őrladányi nemesek, az őrmezei jobbágyok, uradalmi zsellérek, cselédek és azok leszármazottai, az itteni református, római és görög katolikus gyülekezetek, a népes izraelita közösség hitet, emberséget, hazaszeretetet, szülőföld iránti hűséget munkáló életét. Nem akarja csak a napos oldalát láttatni az itt élők küzdelmének, szorgalmának. A nehéz korszakokat és az akkor élők megpróbáltatásait sem kerüli meg, s a helyes arányokat tartva mutatja be a Tisza-könyök néven ismert tájegységünk sajátos világát, szomorú és örömteli időszakait, amelyről a régi mezőladányi öregek oly sokat meséltek nekünk és szüleinknek.
Szívesen ajánlom az Olvasók figyelmébe ezt a kötetet, amelynek a Biblia mellett minden mezőladányi és onnan elszármazott család könyvespolcán ott lenne a helye.
A hitelesen ábrázolt múlt és jelen eredményei ösztönözzenek bennünket arra, hogy településünk jövőjét a harmadik évezredben is közös összefogással, Istenbe, s magyar népünkbe vetett hittel gazdagítsuk.
Mezőladány, 2001 Böjtutó havában
Bakó Ferenc
polgármester
Mindenekelőtt el kell mondanom, hogy nem vagyok mezőladányi, de az Uzonyi családba nősülésem révén Isten kegyelméből azzá lettem. A 25 kilométernyire fekvő Dombrádon születtem, s gyermekkorom óta érdekelt ennek a térségnek a története. A kisvárdai Bessenyei György Gimnázium tanulójaként az 1960-as évek elején történelem tanáromtól, D. Takács Jánostól hallottam először arról, hogy az Őr, Őrmező, Őrladány, Őrpátroha település-elnevezések a honfoglaláskori gyepűrendszer kapuira utalnak. Ki gondolt még akkor arra, hogy valaha valami közöm lesz az Őrmezőből és Őrladányból egyesült Mezőladány településhez? Tény, hogy az 1970-es évek eleje óta Dombrád község településtörténetét, néprajzát több előkelő díjjal kitüntetett dolgozatban sikerült feldolgoznom. Soli Deo Glória! Egyedül Istené ezért is a dicsőség!
Az utóbbi két-három évben az egykori újkenézi-mezőladányi református lelkésszel, Sípos Kálmán nagytiszteletű úrral Dombrádi olvasókönyv címmel egy nyolckötetes sorozatot indítottunk, melynek már a hetedik kötete van a nyomdában. Az utóbbi öt év során a mezőladányi adatokat is igyekeztem gyűjteni, s közben a ladányi idős emberekkel beszélgetve azt a kevés időt is, amit apósomnál Uzonyi Lajosnál töltöttem, még a mezei munka vagy utazás közben is adatgyűjtésre használtam, jóllehet erről az adatközlők a legtöbbször nem vehettek észre semmit. Dolgozatom készítésekor igyekeztem felhasználni Járay Sándor egykori mezőladányi iskolaigazgató 1958-ban készített, alapvetően jó szándékú kéziratát, azonban ennek a legnagyobb hiányossága az volt, hogy a konkrét forrásokat nem rögzítette és a dolgozatban a szubjektív kivetítés az indokolhatónál erőteljesebb. Mindez a dolgozat megbízhatóságát, használhatóságát is nehezítette, ennek ellenére sok részletét - körültekintő válogatással — felhasználtam.
Nem volt könnyű a helyzetem azért sem, mert bár Dombrád nem nagy távolságra, és ugyancsak a Tisza mellett fekszik, azért Mezőladány mégis több vonatkozásban más. Sok eltérés van a helyi szavak jelentésében, nagyobb a beregi hatás a népi gazdálkodásban, sőt az emberek gondolkodásában, de még a dűlőutak formájában, a táj
külső képében is. Ezt még akkor is meg kell állapítanom, ha én eredetileg nem történész vagy néprajzos, hanem csak egyszerű gépészmérnök, újságíró, ennek a hazának, a szülőföldnek, a vasútnak és mindenek előtt Istennek szerény szolgája vagyok. Mindezek ellenére a rendelkezésemre álló adatokat igyekszem egységgé formálni, megosztani a mezőladányiakkal és az onnan elszármazott érdeklődőkkel. Teszem ezt azért is, mert a híres erdélyi, székelyföldi író, Tamási Áron szerint „ azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne". Másrészt a kortárs magyar irodalom legnagyobb alakja, az ugyancsak erdélyi Sütő András szerint „ elvándorolhat a madár, a kárpáti gímszarvas, szelek szárnyán magvai által a fa is, azonban kegyes-kegyetlen szülőföldjét az ember lélekcsonkulás nélkül el nem hagyhatja. "
Tekintettel arra, hogy a Nemzeti Alaptanterv illetve a kerettantervek az általános iskolákban is előírják bizonyos helytörténeti, néprajzi ismeretek oktatását, ezzel a szerény füzettel a mai és elkövetkező mezőladányi gyermeknemzedékek hazaszeretetének, lokálpatriotizmusának, Istenbe vetett hitének erősítéséhez szeretnék Krisztus születésének 2000., és a magyar államiság 1000. évfordulóján hozzájárulni.
Kelt Vecsésen, 2000-ben, a reformáció havában
A szerző